Bakı
Musiqi Akademiyasının Orta ixtisas musiqi
məktəb-studiyası 1980-ci ildə təşkil
olunmuşdur
Bu tədris müəssisəsi
hal-hazırda məktəb-studiyanın direktoru
olan professor Tərlan Seyidovun təşəbbüsü
ilə konservatoriya tələbələrinin
istehsalat təcrübəsinə yiyələnməsi
məqsədilə yaradılmışdır.
Geniş
profilli musiqi kadrlarının yetişdirilməsində
yalnız pedaqoji təcrübənin deyil,
tələbələrin məktəb-studiyada
keçdiyi ifaçılıq, mühazirəçilik,
konsertmeysterlik və s. təcrübə
növlərinin də mühüm rolu var.
Məktəb-studiyanın
Azərbaycan RespublikasıTəhsil Nazirliyi
tərəfindən 1991-ci ildə təsdiq
olunmuş Əsasnaməsində qeyd olunduğu
kimi, bu tədris ocağında tələbələrin
istehsalat təcrübəsi ilə yanaşı,
həm də musiqi pedaqogikası və tədris
metodikası sahəsində tədqiqat-təcrübə
işi aparılmalıdır, respublikanın
uşaq və orta ixtisas musiqi məktəbləri
müəllimlərinin ixtisasının
artırılması üçün şərait
yaradılmalı, gənc nəslin musiqi
tədrisi yüksək səviyyədə
təşkil edilməlidir.
Həm
şagird, həm də tələbələrin
birgə dərs aldığı məktəb-studiyanın
özünəməxsusluğu həm də
ondan ibarətdir ki, burada ənənəvi
təlim-tərbiyə işi ilə yanaşı
geniş elmi-metodiki iş də aparılır.
Təsadüfi deyil ki, məktəb-studiyada
tədris işləri bölməsi (direktor
müavini - Sevda Məmmədova) və eyni
zamanda elmi-metodiki hissə (direktor müavini
- sənətşünaslıq namizədi
Kamilə Dadaş-zadə) fəaliyyət
göstərir. Elmi-metodiki axtarışlara
müəllimlərdən əlavə təcrübəçi-tələbələr
də cəlb olunurlar. Onlar məktəb-studiyanın
Musiqi Akademiyasının müvafiq kafedrları
ilə birlikdə keçirdiyi elmi-praktiki
konfranslarda, seminarlarda, pedaqoji qiraətlərdə
daim fəal iştirak edirlər. Təcrübəçi
- tələbələrlə aparılan
eksperimental işin nəticəsində məktəb-studiyada
elmi tədbirlərin tamamilə yeni bir növü
– elmi-ifaçılıq konfransı tətbiq
olunur. Ümumiyyətlə, məktəb-studiya
müəllimlərinın elmi fəaliyyəti
musiqi pedaqogikası sahəsində tamamilə
yeni səciyyəli tədbirlərin həyata
keçirilməsinə təkan vermişdir.
Bu
baxımdan “Azərbaycan bəstəkarlarının
əsərləri tədris repertuarında”
festivalının (1989-cu il) keçirilməsini
məktəb-studiya pedaqoji kollektivinin elmi-metodiki
axtarışlarının parlaq təzahürü
hesab etmək olar.
Məktəb-studiyanın
10 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumittifaq
elmi-praktiki konfransda qeyd olunduğu kimi(1991-ci
il) özünün elmi nəticələrinə
görə respublika musiqi pedaqogikasının
inkişafında önəmli rol oynamışdır.
Məktəb-studiya tərəfiindən
təşkil olunan qeyri-adi tədbirlərin
bir nümunəsi kimi 1994-cü ildə keçirilən
gənc caz musiqi ifaçılarının
I festivalını da qeyd etmək olar. Gənc
musiqiçilər arasında caz musiqisinin
ən yüksək, klassik nümunələrinin
təbliği, onların bu yöndə düzgün
istiqamətləndirilməsi həmin festivalın
əsas məramı olmuşdur. Məktəb-studiyada
ilbəil, artıq ənənəvi xarakter
almış “Azərbaycan musiqi pedaqogikası
müasir mərhələdə: problemlər
və axtarışlar” mövzusunda elmi-praktiki
konfrans keçirilir.
Məktəb-studiya
pedaqogika və tədris metodikası sahəsində
tədqiqat və təcrübə-eksperiment
işinin aparılması üçün
yaradıcılıq laboratoriyası vəzifəsini
də icra edir. BMA-nın və məktəb-studiya
müəllimlərinin bir sıra mühüm
metodiki işləri, bütün musiqi fənləri
üzrə müasir tələblərə
uyğun olan tədris proqramları tərtib
olunmuşdur ki, bunlar da respublikanın musiqi
məktəblərinin tədris-təlim
prosesində geniş tətbiq olunur.
Təsadüfi
deyil ki, bünövrəsini axtarışlar,
eksperimentlər təşkil edən məktəb-studiyanın
nəzdində respublikada ilk dəfə olaraq
Uşaq Musiqi teatrı yaradılıb (1986-cı
il). Bu qeyri-adi teatrın meydana gəlməsinə
ilk növbədə məktəb-studiyada
ənənəvi fənlər silsiləsinə
daxil edilmiş “Opera hazırlığı”
sinfi səbəb olmuşdur. Musiqi teatrının
fəaliyyət göstərdiyi illər
ərzində yüksək bədii zövq
və əsl peşəkarlıqla hazırlanmış
10-dan artıq tamaşa səhnə üzü
görmüşdür. (Soltan Hacıbəyovun
“İsgəndər və Çoban”, Bencamin
Brittenin “Gəlin operanı tamaşaya qoyaq”,
Şirvani Çalayevin “Mauqli”, Sevda İbrahimovanın “Biri var
idi, biri yox idi”, Tofiq Quliyevin və Ədilə
Yusifovanın “Cəmilənin albomu” və
s.). Maraqlı haldır ki, operaların əksəriyyəti
ilk dəfə olaraq məhz Uşaq Musiqi
Teatrının təfsirində öz səhnə
təcəssümünü tapmışdır.
Hər
hansı bir tədris ocağının işinin
səmərəliliyi ilk növbədə
orada təhsil alan şagirdlərin müvəffəqiyyətləri
ilə ölçülür. Bu baxımdan
qeyd etmək lazımdır ki, məktəb-studiyada
təhsil alan şagirdlər arasında Beynəlxalq,
Respublika müsabiqə və festivallarının
qalibləri də az deyil. Bu gənc istedadların
arasında ilk növbədə Beynəlxalq
müsabiqələrin laureatları Ruslan
Biryukovun (violonçel), Tərlan Rəhimovanın
(fortepiano), Kamilla Hacıyeva-Tsiperoviçin
(skripka) adları xüsusilə qeyd olunmalıdır.

Heç
şübhəsiz ki, bu qələbələrin
arxasında məktəb-studiyada müxtəlif
illərdə çalışan professor-müəllim
kollektivinin əməyi durur. Orta ixtisas musiqi
məktəb-studiyasında pedaqoji fəaliyyətlə
məşğul olan Bakı Musiqi Akademiyasının
professorlarından Gülnaz Abdullazadə,
Elxan Babayev, Tərlan Seyidov, Nəzmiyyə
Abbaszadə, Ələkbər İsgəndərov,
Bəhram Məmmədzadə, Rauf Nərimanbəyli,
Tahirə Yaqubova, İmruz Əfəndiyeva
gənc musiqiçilərin istedadlarının
inkişafı istiqamətində öz əməyini
əsirgəmirlər.
Məktəb-studiyanın
keçdiyi yol onun 20 illik yubileyinə həsr
olunmuş kitabda öz əksini tapmışdır.
Orta
ixtisas musiqi məktəb-studiyada fortepiano,
orkestr alətləri, xalq çalğı
alətləri şöbələri, kompozisiya
və vokal sinfi fəaliyyət göstərir.
Məktəb-studiyaya qəbul imtahanları
iyun ayında keçirilir. Qəbul komissiyasına
aşağıdakı sənədlər
təqdim olunmalıdır:
1. 1 fotoşəkil (3x4 ölçüdə);
2. doğum haqqında şəhadətnamənin
surəti;
3. yaşayış yerindən arayış;
4. sağlamlıq haqqında arayış;
5.
valideynlərin iş yerindən arayışlar.
Məktəb-studiyanın
telefonu: 93-19-17.